Şüpheli Yangınların Hassas Burnu 'Eksen'

Aydın İl Jandarma Komutanlığı’nda görevli özel eğitimli yangın tespit köpeği burnuyla koklayıp yangının kasten çıkarılıp çıkarılmadığını belirliyor. Eksen, diğer köpeklerden farklı maddeler koklatılarak eğitiliyor ve daha sonra boş bir arazide yanıcı maddeler damlatılıp yakılan ve söndürülen noktaları bulması sağlanıyor.
 
AA muhabirine açıklamalarda bulunan Z.D., Norveç'te eğitim gören yangın tespit köpeklerinin Türkiye'de de ülke şartlarına göre yeniden eğitimden geçirildiğini belirterek, bu köpeklerin sadece Bursa, Antalya ve Aydın'daki İl Jandarma Komutanlıklarında görev yaptığını ifade etti. "Kundaklama ve sabotaj olaylarında kullanılan bu köpekler şüpheli bütün yangın olaylarında hidrokarbon madde dediğimiz 5 maddeyi tespit edebiliyor. Benzin, gazyağı, tiner, mazot ve alkol gibi maddelere duyarlılığıyla yangında bu maddelerin kullanıp kullanılmadığını belirliyor." dedi.

Eksen’in, aldığı özel eğitim sayesinde çıplak gözle göremeyeceğimiz hidrokarbon moleküllerini tespit edebildiğini, daha önce bir iş yeri yangınının kundaklama olduğunu bu yolla çözdüğünü söyleyerek, olayın elektrik kontağından mı kundaklamadan mı çıktığını belirlediğini, hava şartlarına göre hidrokarbon moleküller 5 güne kadar kaybolmadığını ifade etti.

Kaynak: Haberler.com