Sigorta dolandırıcılığı yapan çete çökertildi

İstanbul’un Arnavutköy, Avcılar, Bahçelievler, Başakşehir, Beykoz, Beylükdüzü, Büyükçekmece, Esenyurt, Gaziosmanpaşa, Güngören, Küçükçekmece, Sancaktepe, Şişli, Ümraniye ve Zeytinburnu ilçeleri ile Adana, Ankara, Bursa, Çanakkale, Edirne, Giresun, Tekirdağ, Samsun, Tokat ve Trabzon olmak üzere 11 ilde eş zamanlı operasyonlar düzenlendi.
Yaklaşık 6 aylık teknik ve fiziki takibin sonrasında çete lideri İ.B. ve 72 kişi için düzenlenen operasyonlarda; 68 şüpheliden 50’si adliyeye sevk edildi. Diğer şüphelileri yakalama çalışmaları devam ettiği belirtildi.
Asayiş Şube Müdürlüğü Oto Hırsızlık Büro Amirliği ekipleri, ağır hasarlı olup trafik sigorta kayıtlarına yansımayan araçları düşük fiyata aldıklarını, daha sonra çete üyelerine çeşitli finans kuruluşlarından usulsüz kredi kullandırıp kasko poliçesi yaptırdıklarını belirtildi.

Suç örgütü üyelerinin, piyasadan ucuz fiyata aldıkları 36 adet ağır hasarlı araç için sigorta şirketlerine çalıntı başvurusunda bulundukları, bu yöntemle kredi kuruluşlarını ve sigorta şirketlerini 10 milyon lira dolandırdıkları ifade edildi.

Emniyetteki işlemleri tamamlanan ve gözaltına alınan şüphelilerden 18’i savcılık talimatıyla serbest bırakılırken, 50 şüpheli hakkında “suç işlemek amacıyla örgüt kurma ve üye olma”, “nitelikli dolandırıcılık” ve “suç uydurma” suçlarından adliyeye sevk edildiği aktarıldı.

Kaynak: Sigortamedya.com.tr