Sigorta Dolandırıcılığı Çeşitledi SUVA Peşlerine Düştü

SUVA, giderek daha çeşitli hale gelen sigorta dolandırıcılığında, dolandırıcıların peşine düşerek  milyonlarca frank tasarruf etti.

SUVA (The Swiss National Accident Insurance Fund) İsviçre’nin en büyük kaza sigorta kurumlarından biri olup, 2019 yılında 17 milyon frankın üzerinde haksız ödemeleri önlediği belirtilmektedir.  Geçen yıl 250.000 ayrı vakalar için günlük ödenek çıkarmak zorunda kalmış, daha sonra soruşturmalara tabi olan 1.809 şüpheli vakada sigorta dolandırıcılığı tespit etmiştir. Bu sayede sigorta suistimali yapanlara 17 milyon frank fazla  ödeme yapılması engellenmiştir.

SUVA açıklamalarına göre; birkaç yıl öncesine kadar yoğunlukla klasik sigorta dolandırıcılığı ve bireysel suistimaller ile karşılaşıldığı, bireysel olarak yanlış, eksik bilgi ve beyanlar ile sahte emeklilik, günlük ödenek dolandırıcılığının hüküm sürdüğü belirtilmiştir.

SUVA, son yıllara bakıldığında ise; sadece sigorta dolandırıcılığı yapabilmek için şirket kurulumları olduğu, sahte iflaslar, yasadışı çalışma, hastaneler, doktorlar ve terapistler tarafından yanlış hesaplanmış faturalar ile yoğun karşılaştıklarını ifade etmiştir.

SUVA, sigorta dolandırıcılığı veya suistimali olduğu şüphesi tespiti halinde hemen ödemeleri durdurup, şüpheli hakkında Savcılığa suç duyurusunda bulunmaktadır.

Kaynak: postgazetesi.ch