'Sigorta aracıları’na ilk dava

Adana’da sigorta aracılık hizmet verip, hasar takip merkezi adı altında faaliyet gösteren işletmelere yönelik ilk dava açılarak, Adana Barosu’nca kentteki 18 aracı kuruluşla ilgili olarak Cumhuriyet Başsavcılığı’na yapılan başvuru kabul edildi. Bu firmalarla ilgili olarak Adana 13. Asliye Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı.

Hasar Tespit Merkezi adı altında sigorta aracılık hizmeti veren kişi ya da işletmelerin, Avukatlık Yasası’na aykırılık oluşturduğuna işaret eden Adana Barosu, başta ölümlü ve yaralamalı olmak üzere maddi hasarlı trafik kazaları nedeniyle meydana gelen maddi zararların tanzimi için ya sigorta şirketine başvuru yapılması ya da dava açılması gerektiğini belirterek,  bu alanda insani duygular ve kurallar hiçe sayılarak, avukatlık mesleğinin yetkileri de gasp edilerek, büyük bir sektör oluşturulduğunu ifade etti.

Baro, hastanelerin acil servislerinde, olay yerinde, cenazelerde, hastanelerde, taziye evleri ve kısacası her yerde vatandaşlara ulaşıp, onların üzüntüsü ve uğradığı zarardan faydalanmaya çalışan, maddi yetersizliklerini fırsat bilen, hukuk ve ahlaka aykırı davrananlara karşı etkin mücadele edileceğini belirterek, bu konuda vatandaşları da duyarlı olmaya çağırarak, yasadışı kurum ve kuruluşlarla ilgili gerekli yasal işlemlerin yapılması konusunda kendilerine ihbarda bulunulmasını istemiştir. 9 işletmeye ait tabelaların da sökülmesi ile ilgili olarak Büyükşehir Belediyesi’ne başvurduklarını, bunlardan 3’ünün tabelasının kaldırıldığını, diğerleriyle ilgili sürecin de devam ettiğini belirtmiştir.

Kaynak: Aksam.com.tr