Sahte ‘Hasar yok’ raporuna ilk tutuklama

Kullanılmış araçların satışına getirilen yeni düzenlemeyle birlikte birçok yöntemin suç sayıldığı ve konuyla ilgili emniyet görevlilerinin ağır hasar kaydı bulunan çok sayıda aracı hasarsız gibi göstererek sattıkları iddiasıyla 13 kişiyi tutakladığı ifade edildi. 

İkinci el otomobil satışındaki yeni düzenlemelerle dolandırıcılığında önüne geçileceği belirtilmekte olup, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’ nın internet sayfasında araç alım satımına yetkili galerilerin listesi ilan edileceği ifade edilmektedir. Bakanlığın oluşturacağı İkinci El Motorlu Kara Taşıtı Ticareti Bilgi Sistemi’nde sistemde yetki belgesi verilen ve iptal edilen işletmeler; mesleki yeterlilik belgesi onaylanan ve iptal edilen kişiler; hizmet yeterlilik belgesi verilen ve iptal edilen işletmeler sistemde yer alacaktır. İkinci el aracınız galeriye teslim ettiğiniz anda tarafınıza en az iki nüsha taşıt teslim belgesi düzenlenecek ve teslim belgesinde tarafların adı ve soyadı veya ticaret unvanı ve işletme adı ile kimlik ve iletişim bilgileri yer alacak ve bununla birlikte aracın ruhsat ve kilometre bilgileri ile boyalı ve değişen parça bilgileri de bu belgeye yazılacağı bilgisi yer almaktadır.

Bahsedilen bu konuyle ilgili geçtiğimiz günlerde ağır hasar kayıtlı araçları çeşitli yöntemlerle hasarsız gibi gösterip satan bir çete çökertilmiştir. İnternet üzerinden ağır hasarlı araçları satan çete, 40 ilden yaklaşık 400 kişiyi dolandırıp yaklaşık 5 milyon lira haksız kazanç elde ettikleri ifade edilmektedir. 14 kişinin sorguları tamamlanmasının ardından, adliyeye çıkarılan şüphelilerden 13’ ünün tutuklandığı, birinin adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı bilgisi yer almaktadır.

Mersin İl Jandarma Komutanlığı Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ile Silifke İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleri Silifke Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde çalışma başlatmış ve yaklaşık 4 ay süren teknik ve fiziki takibin ardından Mersin’in Silifke ilçesi ile Adana’nın çeşitli ilçelerinde belirlenen 22 ayrı adrese operasyon düzenlenmiş, şüphelilerin ev ve iş yerlerinde yapılan aramalarda da 17 cep telefonu, 52 sim kart, bir ruhsatsız av tüfeği, 490 noter satış sözleşmesi, vekaletname, ekspertiz raporu ile mali nitelikte evrak ele geçirilmiştir.

Kaynak: Karar.com