"Azınlık Raporu" filmi gerçeğe dönüşmek üzere

Çin'de C.W. adlı şirket, kişinin gittiği yere ve yöne göre suç işleme riskine puan veren, cinayet işlenmeden şüphelileri engelleyerek, yetkililere yardım etmek için tahmini çözümleyiciler ve yüz tanıma teknolojisi üzerine çalışıyor. Bu teknoloji ile davranışlarından yola çıkarak potansiyel suçluları polise bildirmek için tahmin mekanizmalı yapay zeka ile birleştirilmesi hedeflenmektedir.

C.W. sözcülerinden biri Financial Times’a yaptığı açıklamada, “Örneğin mutfak bıçağı satın almak şüpheli bir davranış değil. Fakat aynı kişi daha sonra gidip çekiç ve çuval da alıyorsa kişinin şüphelilik seviyesi artıyor.” dedi.
Bu tür teknolojiyi ilk kez ortaya koyan Çin olmayıp, Los Angeles ve Milano’da işlenen suçları tahmin etmek için yıllardır kuuanldı ve on yıldan fazladır Milano geçmiş verilere dayanarak yeni soygunların nerede gerçekleşebileceğini tahmin ettiği, ABD’deki elli en büyük polis departmanının yirmisinden fazlasında suçun nerede ve ne zaman gerçekleşeceğini öngördüğü ifade edilmektedir.

Fakat Çin’deki gelişme ilginç çünkü hükumet kimin suç işlemeye daha meyilli olduğunu tahmin etmek için vatandaşlarının geniş arşivini kullanıyor. IHS Markit adlı şirkete göre Çin’de 176 milyondan fazla güvenlik kamerası var. Bu sayının artması bekleniyor.
Çin’ in yakın zamanda yaptığı açıklamada, 2030’un sonuna kadar 150 milyar dolarlık bir yapay zeka endüstrisi kurmayı planladığını ve bu yatırımların birçoğunun suçla mücadeleye gideceği ifade edilmektedir.

Kaynak: Dunyahalleri.com